Cele i założenia - koniecznie przeczytaj

Gladius Maximus

Dołączył: 13 Kwi 2007

PostWysłany: Wto 18:15, 11 Mar 2008    Temat postu: Cele i założenia - koniecznie przeczytaj

Ten post kieruję do osób zainteresowanych wstąpieniem do Szkoły Fechtunku Historycznego „Maximus”. Myśląc o zapisaniu się do danej organizacji każdy z nas ma różne wyobrażenie o funkcjonowaniu danej organizacji, sposobie trenowania itp. Dlatego też doszedłem do wniosku, by przedstawić zainteresowanym główne założenia naszej szkoły, w ten sposób trafiać będą do nas osoby z podobnymi nam wyobrażeniami trenowania szermierki historycznej.

Celem szkoły jest szkolenie osób walki głównie długim mieczem, aby tą wiedzę następnie mogli wykorzystać podczas współczesnych walk bitewnych – pojedynkowych. Okres który odtwarzamy to XIV/ XV w.
Szkoląc nowych adeptów opieramy się na własnym długoletnim doświadczeniu popartym wiedzą zaczerpniętą z traktatów historycznych. Jednakże nie odzwierciedlamy wszystkich technik zawartych w tych traktatach. Powody są dość prozaiczne. Zachowane traktaty przedstawiają techniki walki mieczem bez opancerzenia lub w „pełnej zbroi płytowej”. Techniki walk zawarte w tych traktatach - dla rycerzy walczących w pełnej płycie - są skierowane przeważnie dla osób biorących udział w pojedynkach sądowych. Techniki te może i są do wykorzystania w trakcie walk bitewnych, ale sporo jest akcji wynikających ze specyficznych warunków i reguł, dla których to zostały spisane. Techniki dla osób walczących bez uzbrojenia są dość niebezpieczne ze względu na brak ochrony, zwłaszcza dla osób początkujących – ćwiczą u nas te techniki jedynie osoby z wieloletnim doświadczeniem.

Trening – podzielony jest na dwie główne części:
W pierwszej części uczestniczą wszyscy. Jest to rozgrzewka połączona z ćwiczeniami zwiększającymi ogólnie pojętą sprawność fizyczną.
Druga część w zależności od zaawansowania uczestników podzielono :
- osoby początkujące zapoznawane są z postawami oraz technikami.
- osoby posiadające wiedzę prowadzą sparingi, gdyż w myśl motta naszej szkoły tylko poprzez sparing - pojedynki można dojść do kunsztu posługiwania się długim mieczem.

Strój – na treningu ćwiczymy w strojach sportowych (np. t-shirt, spodnie dresowe, trampki) w pierwszej części treningu – tak jest po prostu wygodniej. W części sparingowej ubieramy repliki strojów historycznych – uzbrojenia. Dla bezpieczeństwa jak i też po to, by można było się zapoznać z ograniczeniami danego uzbrojenia, stroju. Jest to istotny czynnik podczas samej walki – znać ograniczenia swojego sprzętu.

To tyle bym miał podstawowych informacji dla osób zainteresowanych, gdyż temat tak naprawdę jest dość potężny, a nie chcę was zanudzić ;)

Gladius Maximus

mssfhmaximus

Dołączył: 23 Sty 2007

PostWysłany: Pią 7:23, 20 Cze 2008    Temat postu:

Niniejszym informujemy, że z dniem 21.06.2008 r zamykamy forum. Od momentu zaktualizowania strony www oraz rozpoczęcia regularnych treningów o stałej godzinie w jednostce wojskowej podstawowa rola forum (informacyjno - edukacyjna) przestała być potrzebna.
Wszystkie informacje na temat Szkoły Fechtunku Historycznego Maximus i jej działalności, materiały edukacyjne i szkoleniowe są zamieszczone na naszej stronie [link widoczny dla zalogowanych] będą również rozsyłane metodę e-lerningu.

i życzę niezapomnianych przygód w rekonstrukcji historycznej.

mssfhmaximus

Dołączył: 23 Sty 2007

PostWysłany: Śro 8:24, 28 Paź 2009    Temat postu:

Czołem

W związku z rozrastającymi się szeregami Szkoły Maximusa uruchamiamy forum.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Szkoła Fechtunku Historycznego Maximus Strona Główna -> ZAPRASZAMY NA TRENINGI Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)