Korzyści z uprawiania fechtunku historycznego

Dołączył: 23 Sty 2007

PostWysłany: Wto 10:27, 19 Cze 2007    Temat postu: Korzyści z uprawiania fechtunku historycznego

KORZYŚCI Z UPRAWIANIA FECHTUNKU HISTORYCZNEGO

Bydgoszcz 2007

W dzisiejszych czasach szermierka kojarzy się głównie z odzianymi w białe dresy i maski sportowcami walczącymi na florety. Szermierka sportowa jest na wskroś nowoczesnym, wszechstronnym i wysoce atletycznym sportem. Odbiega w znaczny sposób od fechtunku historycznego. Zwłaszcza w podejściu do starcia i zasadach umownych. Jest jednak kilka uniwersalnych prawd, które łączą wszystkie dziedziny i rodzaje walki białą bronią. Zasady te obejmują całą plejadę epok historycznych i kultur.

Fechtunek historyczny posiada kilka ważnych dla rozwoju człowieka aspektów, z których na pierwszy rzut oka nie zdajemy sobie sprawy:

-posiada wielką wartości kształtującą
-zdrowotną
-wychowawczą
-edukacyjną
-społeczną
-rozrywkową

Fechtunek bowiem nie tylko rozwija różne grupy mięśni, podnosi ogólną sprawność czynnościowo -ruchową, ale również -a może przede wszystkim:

-kształtuje szybką reakcję

-spostrzegawczość

-orientację

-wysoką zborność ruchów

-pamięć ruchową

-myślenie operacyjne

-szybkość podejmowania i ewentualne zmiany decyzji

Rozwija procesy i cenne cechy psychiczne takie jak:

-skupienie

-zakres długotrwałości, podzielność i przerzutność uwagi

-postrzeganie czynnościowo -pojęciowe

-wybiórczą spostrzegawczość

Inne tak cenne cechy psychiczne jak:

-uporczywość i celowość działania,

-opanowanie,

-inicjatywę

-bojowość
itp.
To wszechstronne oddziaływanie szermierki na organizm sportowca, na rozwój cech sprawności fizycznej i ruchowej, na stan emocjonalny i procesy umysłowe -czyni szermierkę wysoce atrakcyjnym i pożytecznym sportem. Dodatkową wartością sportu szermierczego jest fakt, że może on być uprawiany od dzieciństwa do wieku dojrzałego, a nawet starszego. Poprzez ćwiczenia szermiercze kształtuje się nawyki, cechy, i umiejętności potrzebne w walce sportowej (zastosowanie bezpośrednie) oraz przydatne w nauce, pracy i działalności społecznej (oddziaływanie pośrednie).

Jedną z najważniejszych zalet uprawiania fechtunku historycznego i widoczną na pierwszy rzut oka jest odtwórstwo kultury materialnej.
Trenując szermierkę poznajemy romantyczną historią jej rozwoju co w ścisły sposób wiąże się z historią, tradycją danego kraju i kontynentu, bronioznastwem, historią uzbrojenia, stroju oraz obyczaju, dzięki czemu osoby uczące się w Szkole Maximusa poznają szermierkę jako sport oraz uczą się historii poprzez doświadczenie.

Poznając szermierkę dawną poznajemy jednocześnie historię własną i innych narodów. Dla uzupełnienia wiedzy szermierczej Szkoła Maximusa organizuje wycieczki edukacyjne, wykłady, uczestniczy w przedsięwzięciach organizowanych przez miasto czy inne organizacje.
Wiedzę którą zdobędziemy w toku nauczania przekazujemy następnie szerszemu gronu społeczeństwa pod postacią pokazów walk, żywych lekcji historii.
W pokazach uczestniczy również nasza młodzież dzięki czemu uczy się występowania przed publicznością, nabiera pewności siebie, może podzielić się swoją wiedzą, zaprezentować umiejętności. Zdobywa wiedzę logistyczną na temat organizacji występów, zarządzania grupą osób.

Kolejną cenną wartością płynącą z uprawiania szermierki jest oddziaływanie społeczne.
Osoby trenujące szermierkę stanowią grono znajomych, przyjaciół, których łączy wspólna pasja. W życiu Maximusa uczestniczą rodziny, żony, dzieci, znajomi. Na turnieje niejednokrotnie jeżdżą bliscy obserwować zmagania swoich synów, mężów, ojców. Wspólnie pracujemy nad swoim rozwojem fizycznym i psychicznym, wspólnie też się bawimy.
Ściśle wiąże się z tym aspekt wychowawczy.
Do Szkoły Maximusa należy bowiem duża grupa młodzieży, której wpajamy szacunek do starszych zarówno tych sprzed setek lat jak i do starszych szermierzy, kolegów którzy mogą pochwalić się dłuższym stażem. Podczas treningów i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalno-rozrywkowych uczą się tzw. kultury szermierczej, która przejawia się szacunkiem do przeciwnika, zdrową rywalizacją . Jest to nie tylko konwencjonalny sposób okazywania grzeczności, ale postawa o wiele głębsza bo autentyczna wypływająca ze wzajemnego szacunku dla pracy nad samym sobą i pracy dla innych.
Zalecamy trenowanie fechtunku historycznego, tym bardziej że owa sztuka stanowi nie tylko fundament wychowania fizycznego i umysłowego, ale jest rycerską grą, sposobem czynnego wypoczynku, w którym jest miejsce na heroizm, autentyczną dramaturgię, pracę i zabawę.

Dołączył: 23 Sty 2007

PostWysłany: Pią 7:20, 20 Cze 2008    Temat postu:

Niniejszym informujemy, że z dniem 21.06.2008 r zamykamy forum. Od momentu zaktualizowania strony www oraz rozpoczęcia regularnych treningów o stałej godzinie w jednostce wojskowej podstawowa rola forum (informacyjno - edukacyjna) przestała być potrzebna.
Wszystkie informacje na temat Szkoły Fechtunku Historycznego Maximus i jej działalności, materiały edukacyjne i szkoleniowe są zamieszczone na naszej stronie [link widoczny dla zalogowanych] będą również rozsyłane metodę e-lerningu.

i życzę niezapomnianych przygód w rekonstrukcji historycznej.

Dołączył: 23 Sty 2007

PostWysłany: Śro 8:18, 28 Paź 2009    Temat postu:

Czołem

W związku z rozrastającymi się szeregami Szkoły Maximusa uruchamiamy forum.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Szkoła Fechtunku Historycznego Maximus Strona Główna -> Ciekawe i pouczające Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)